2016

2016

After Two-Year Hiatus, PER Returns for 12th Edition

Before the start of the 2016 Expedition Race, Race Director Stjepan Pavicic noted, “[The] Patagonian Expedition Race 2016 will be another monster race that carries the same wild spirits throughout the past 11 editions,” he said. “We are eager to see how the racers will perform in the new course, whether with new strategies or simply with strong determination to win or complete. It’s going to be a tough fight!” The twelfth edition of the the `Last Wild Race,´ featurting 18 teams from 12 different countries around the world, was not just the return from a hiatus, but the homecoming for previous notable champions, such as five-time participants and winners, Team Adidas Terrex from the United Kingdom (GODZone Adventure Team), four-time participants with four podium finishes, YogaSlackers from the United States, and four-time participants with two second-place finishes, East Wind from Japan.

The 2016 expedition´s start line brought the teams to the east entrance of the Strait of Magellan, located at Faro Dungenes, where they trekked along the beach to reach Villa Punta Delgada, or the start of a 272 kilometer bike ride. This route took teams through Río El Zurdo, Estancia Laguna Blanca, and other notable locations before reaching the transition to a 76 kilometer trekking section, located about 25 kilometers after Villa Tehuelches. After reaching the end of the trekking section at Río Primero, the teams once again continued the route on bike, passing through Puerto Natales on their way to Estancia Perales, which would be the first of two kayak sections, the first connecting Perales with Antonio Varas, and also the eventual finish line. Antonio Varas would lead the teams to the beginning of a strenuous 56 kilometer trek through Worsley and Última Esperanza, where the teams would enter the second kayak phase, passing through the glacier at Balmaceda to reach the final trekking section and the beginning of the second-half of the loop to return to the finish at Estancia Perales. The 14th and final stage of the expedition passed through the last checkpoint at Paso Byron, leading teams to the crossing of Río Perales and the eventual finish line of the 2016 Patagonian Expedition Race at Estancia Perales.

Despite the fact that YogaSlackers and East Wind led for most of the race, YogaSlackers was forced to retire from the competition at PC 13 due to injury and East Wind lost an entire race day due to a bicycle accident, opening the way for GODZone Adventure to retain their winning streak and take the 2016 title with a race time of 5 days: 22 hrs: 25 mins., making it the team’s sixth, and captain Nick Gracie’s fourth, PER title. Even with the lost time, East Wind still managed to capture second place, making it their third consecutive second-place finish, with an overall race time of 6 days: 13hrs: 26 mins. This year’s PER also featured a strong showing from new racers, such as Merrell Adventure Addicts, the first all-South African team to win a podium spot with a third-place finish, coming in less than thirty minutes shy of East Wind in 6 days: 13hrs: 52 mins., and M.O.B (Mind Over Body), a Canadian team, who finished in fourth place with a time of 7 days: 10hrs: 4 mins.

In light of these struggles and triumphs, Race Director Stjepan Pavicic reflected on what makes the Patagonian Expedition Race so magnetic. “Why are we here time and again? What invisible force attracts all of us here?,” he asked during the 2016 closing ceremony held in Puerto Natales on February 26th. The answer: “The Place, the Challenge, and the Human Endurance experience… sometimes we need to return to our original home in the wild, to reconnect with where we’ve come from.”

Teams 2016

1. GODZone Adventure Team
Nick
Gracie
(C)
Chris
Hope
Warren
Bates
Jari
Hiatt
United Kingdom
UK
United Kingdom
UK
United Kingdom
UK
United States
USA


2. East Wind
Masato
Tanaka
(C)
Yoki
Tanaka
Michitomo
Yamakita
Machiko
Nishii
Japan
Japan
Japan
Japan
Japan
Japan
Japan
Japan


3. YogaSlackers
Jason
Magness
(C)
Chelsey
Magness
Daniel
Staudigel
Alexandre
Provost
United States
USA
United States
USA
United States
USA
Canada
Canada


4. Vaucluse Aventures Evasion
Jerome
Berruer
(C)
Jean
Cateau
Corinne
Bonnet
Pascal
Reymond
France
France
France
France
France
France
France
France


5. Merrell Adventure Addicts
Graham
Bird
(C)
Hanno
Smit
Grant
Ross
Robyn
Kime
South Africa
South Africa
South Africa
South Africa
South Africa
South Africa
South Africa
South Africa


6. Mila finland
Juha
Lehtonen
(C)
Riitta
Siltanen
Ken
Batten
Pavel
Paloncy
Finland
Finland
Finland
Finland
Canada
Canada
Czech Republic
Czech Republic


7. Kaweskar
Abelardo
Escalona
(C)
Claudio
Wistuba
Dennis
Alarcon
Nelson
Diaz
Chile
Chile
Chile
Chile
Chile
Chile
Chile
Chile


9. Team Patagonia Germany
André
Hook
(C)
Wolfgang
Grohé
Yvonne
Schönbach
Alex
Glantz
Germany
Germany
Germany
Germany
Germany
Germany
Germany
Germany


10. Osedea
Martin
Coulombe
(C)
Alexandre
Coulombe
Benoit
Plourde
Elizabeth
Woodgate
Canada
Canada
Canada
Canada
Canada
Canada
Australia
Australia


11. NorCal Odyssey
Tim
Kuenster
(C)
Wendy
Welling
Mark
Lattanzi
Peter
Spagnoli
United States
United States
United States
United States
United States
United States
United States
United States


12. Spirit of Poland
Rafal
Nowakowski
(C)
Krystian
Mokrycki
Pawel
Matenczuk
Agnieszka
Dziadosz
Poland
Poland
Poland
Poland
Poland
Poland
Poland
Poland


14. Team T.B.C.
Lucy
Shepherd
(C)
Timothy
Taylor
Martyn
Adams
Thomas
Middleton
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom


15. PRS Fit
SheriAnne
Nelson
(C)
Aaron
Spurlock
Michael
Evans
Dale
Moomaw
United States
United States
United States
United States
United States
United States
United States
United States


16. CAMPZ Adventure
Thilo
Hassebroek
(C)
Thomas
Kuhn
André
Kolbasa
Laura
Marquart
Germany
Germany
Germany
Germany
Germany
Germany
Germany
Germany


17. Patagonia 4 Barth
Olivier
Renard
(C)
Frédéric
Decamps
Wilfrid
Grossoeuvre
Claire
Grossoeuvre
France
France
France
France
France
France
France
France


18. The Green Sentinels
Ben
Spurway
(C)
Natalie
Gardner
James
Gardner
Ben
Hill
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom
United Kingdom


19. M.O.B. Mind Over Body
Francois
Charest
(C)
Sandra
Baribeau
David
Lebrun
Michal
Dorocicz
Canada
Canada
Canada
Canada
Canada
Canada
Poland
Poland


20. Sherpa
Jean
Desrosiers
(C)
Adam
Pemberton
Andrew
Pemberton
Elizabeth
Moore
United States
United States
United States
United States
United States
United States
United States
United States

Patagonian Expedition Race 2016 – Final Results
Place Country Team Name Team Members Finish Time
1 1. GODZone Adventure Team Nick Gracie
Chris Hope
Warren Bates
Jari Hiatt
5 Days
22 Hours
25 Minutes
2 2. East Wind Masato Tanaka
Yoki Tanaka
Michitomo Yamakita
Machiko Nishii
6 Days
13 Hours
26 Minutes
3 5. Merrell Adventure Addicts Graham Bird
Hanno Smit
Grant Ross
Robyn Kime
6 Days
13 Hours
52 Minutes
4 19. M.O.B. Mind Over Body Francois Charest
Sandra Baribeau
Dabid Lebrun
Michal Dorocicz
7 Days
10 Hours
4 Minutes
5 3. YogaSlackers Jason Magness
Chelsey Magness
Daniel Staudigel
Alexandre Provost
Last Checkpoint
PC 13
6 11. NorCal Odyssey Tim Kuenster
Wendy Welling
Mark Lattanzi
Peter Spagnoli
Last Checkpoint
PC 12
7 17. Patagonia 4 Barth Olivier Renard
Frédéric Decamps
Wilfrid Grossoeuvre
Claire Grossoeuvre
Last Checkpoint
PC 9
8 4. Vaucluse Aventures Evasion Jerome Berruer
Jean Cateau
Corinne Bonnet
Pascal Reymond
Last Checkpoint
PC 8
9 6. Mila Finland Juha Lehtonen
Riitta Siltanen
Ken Batten
Pavel Paloncy
Last Checkpoint
PC 7
10 9. Team Patagonia Germany André Hook
Wolfgang Grohé
Yvonne Schönbach
Alex Glantz
Last Checkpoint
PC 7
11 12. Spirit of Poland Rafal Nowakowski
Krystian Mokrycki
Pawel Matenczuk
Agnieszka Dziadosz
Last Checkpoint
PC 7
12 20. Sherpa Jean Desrosiers
Adam Pemberton
Andrew Pemberton
Elizabeth Moore
Last Checkpoint
PC 6
13 7. Kaweskar Abelardo Escalona
Claudio Wistuba
Dennis Alarcon
Nelson Diaz
Last Checkpoint
PC 6
14 10. Osedea Martin Coulombe
Alexandre Coulombe
Benoit Plourde
Elizabeth Woodgate
Last Checkpoint
PC 4
15 16. CAMPZ Adventure Thilo Hassebroek
Thomas Kuhn
André Kolbasa
Laura Marquart
Last Checkpoint
PC 2
16 14. Team T.B.C. Lucy Shepherd
Timothy Taylor
Martyn Adams
Thomas Middleton
Last Checkpoint
PC 2
17 15. PRS Fit SheriAnne Nelson
Aaron Spurlock
Michael Evans
Dale Moomaw
Last Checkpoint
PC 2
18 18. The Green Sentinels Ben Spurway
Natalie Gardner
James Gardner
Ben Hill
Last Checkpoint
PC 2
SpainBrazil
F
F
Twitter
@PatagonianRace on Twitter
1,977 people follow @PatagonianRace

F